تعریف استوک و انواع درجات استوک

تعریف استوک:

استوک (Stock) در زبان انگلیسی به معنی کالای ذخیره و یا موجود در انبار می‌باشد ولی در زبان فارسی برای انواع کالاهای دست دوم به کار برده می‌شود. اینکه “استوک” چگونه و چرا چنین تعبیری در فارسی پیدا کرده است در این بحث نمی گنجد ولی آنچه که مشخص است این است که کالاهای دست دوم را عموما با نام استوک میشناسیم. اما لازم است بدانیم که همیشه اجناس استوک کارکرده و دست دوم نیستند. بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره ای اروپایی و آمریکایی سیاست‌های جالبی برای جلب مشتری اتخاذ می کنند. به عنوان مثال در فروشگاه بزرگ و سراسری “آرگوس” (Argos) در انگلیس مشتریان می توانند کالاهای خریداری شده را بعد از 30 روز به هر دلیلی یا بهتر بگوییم بدون هیچ دلیلی به فروشگاه برگشت دهند و به اختیار خود مبلغ را بازپس بگیرند و یا معادل آن خرید نمایند. کالاهای برگشتی به هیچ عنوان وارد فروشگاه نمی شوند و مستقیما به انبار فرستاده شده و پس از درجه بندی A,B,C و D به صورت عمده به فروش می‌رسند. و بدین ترتیب شما ممکن است کالایی را به صورت “استوک” خریداری کنید در حالیکه کالا به صورت دست نخورده و در بسته بندی اصلی و کاملا نو باقی مانده است. البته مشخص است درجه چنین کالایی A می باشد. با توجه به این مطالب از این پس می‌توانید اجناس استوک دارای درجه A را با اطمینان از نو بودن و اصل بودن با خیال راحت خریداری نمایید.

انواع درجات استوک:

کالاهای استوک به سه دلیل استوک می شوند یا آکبند و نو هستند و فقط به دلیل عرضه مدل‌های جدید (استوک+A) از طرف کارخانه سازنده استوک شده اند، یا مدت کوتاهی توسط برخی کارخانه‌ها، کمپانی‌ها و موسسات خاص استفاده شده اند (استوک A) و یا تولیدکننده متوجه ایرادی در کارکرد دستگاه شده و این مشکل را در کارخانه سازنده برطرف می کند (استوک رفربیش).

توجه: قبل از خرید هرگونه کالای استوک از فروشگاه اینترنتی جوزا حتما از طریق برچسب کالا از درجه استوک کالا اطمینان حاصل فرمایید.

تعریف استوک